top of page
sailing-boat-1593613_1280.jpg

Jäätilanne on tänä talvena ollut haasteellisempi kuin monena vuotena ja jokainen tarkastelee varmaan innolla missä vaiheessa veneenlasku onnistuu. Talvinen tilanne jatkuu, mutta veneen keväthuolloy ovat varmasti monella jo käynnistynyt. Ennen varsinaista veneilykautta, maaliskuuss seuralla on useampi turvallisuuteen, veneilyyn ja kilpailemissen liittyvä tapahtuma. Katso tapahtumakalenterista lisätietoja ja hyppää mukaan.


Issituation har den här vintern varit svårare än i åratal och vi följer säkert alla med, när vi kan få båten sjösatt. Samtiidigt håller många säkert på med vårpreparationer. Före den egentliga seglingssäsongen börjar, har föreningen i mars flera tillställningar om säkerhet, båtliv och tävlande. Titta i evenemangkalendern och kom med!


Tom

Kommodorin tervehdys

BORGÅ SEGELSÄLLSKAP

ELÄVÄÄ PURJEHDUSPERINNETTÄ
VUODESTA 1906

Audience and Lecturer

Kugghamn vartiointivuorojen varauskalenteri on avattu

Vuonna 2024 kaikille venepaikan haltijoille koituu noin kaksi vartiovuoroa kauden aikana. Varaa vartiointivuoro heti, niin ehdit poimia parhaiten sinulle sopivat vuorot. Sivulle vaaditaan sama salasana kuin JÄSENSIVUT sivulle (Tarvittaessa saat salasanan satamakapteenilta).

KILPAPURJEHDUS

Kilpapurjehdus on BSS-seuratoiminnan ytimessä. Kilpapurjehduksen skaala vaihtelee leppoisista viikkokilpailuista maan purjehduseliittiin.

SAILING CENTER



Sailing Center tuo syyskaudella 2025 H-veneet helposti koko jäsenistön käyttöön – ilman sitoutumista koko kaudeksi.


Kokeneet purjehtijat voivat varata H-veneen käyttöönsä yhdeksi päiväksi kerrallaan. Veneiden varaus tehdään Suomisportin kautta ja maksu hoituu heti varausta tehdessä.


Opetteleville purjehtijoille järjestetään ohjattuja purjehduksia. Nämä ohjatut purjehdukset löytyvät jäsenten Suomisport-kalenterista ja siellä voit varata paikkasi ja maksaa osallistumismaksun.


Sailing Center toiminnan maksut


  • H-veneen varaus arki-iltana: 20 euroa / vene / ilta (voi toki purjehtia myös päivällä!)

  • H-veneen varaus viikonloppuna: 50 euroa / vene / pv

  • Osallistuminen ohjattuun purjehdukseen: 10 euroa / osallistuja / ilta. Mukaan mahtuu 3 purjehtijaa. Ei-jäsenten tutustumiskerta 20 euroa / osallistuja.

Vain BSS-jäsenet voivat varata veneitä itsenäisesti.


Turvallisuus ja vastuu


Aina lähtiessäsi vesille, tee venelle tarkastus ja varmistu siitä, että kaikki tarvittavat varusteet löytyvät. Jos löydät puutteita tai korjaamisen tarvetta ilmoita vara-kommodorille: Thomas Held (vicekommodor@bss.fi).


Huolehdi veneestä siten, että se on käyttökunnossa myös seuraavaa käyttäjää varten. Jos kuitenkin sattuu vahinko, H-veneet ovat vakuutettuina Pohjola Vakuutuksen kaskovakuutuksella, joka kattaa myös pohjakosketukset. Vakuutuksissa on 150€ omavastuu, jonka kippari maksaa. Myös siinä tapauksessa, että vakuutus ei korvaisi koko vahinkoa, kipparin korvattava vastuu rajoittuu 150 euroon. Jos kuitenkin olet tahallisesti tai tuottamuksellisesti aiheuttanut vahingon, sitoudut korvaamaan koko vahingon.


Varaamalla veneen, sitoudut edellä mainittuihin korvausvastuisiin vahingon sattuessa sinun päällikkyyden aikana. Vahingon sattuessa, ilmoita siitä varakommodorille mahdollisia toimenpiteitä varten, sekä tee kirjallinen selvitys ja lähetä se välittömästi hänelle.


Varaa H-vene:


>> Varaa H-vene Calidris Suomisportissa


>> Varaa H-vene Marella Suomisportissa


Huom! Marella-veneen sähkömoottori on epäkunnossa. Venettä voi käyttää, mutta toistaiseksi vain ilman moottoria.



JUNIORIT

Purjehdus on hieno urheilulaji ja harrastus. Haluamme tarjota mahdollisimman monelle lapselle ja nuorelle mahdollisuuden kokeilla purjehtimista. Monelle purjehduksesta tulee elinikäinen harrastus, osa alkaa kilpailla tosissaan.

AJANKOHTAISTA JUURI NYT

Tapahtumat 2026

Kursseja, tietoiskuja ja käytännön työpajoja tarjolla pitkin kevättä.

Huuto mereltä 15.3 klo 18

Suomisport on tullut BSS:ään

Sääntöuudistus 2026 Stadge ändring

Hätärakettien ja soihtujen ampumatilaisuus

BSS TAPAHTUMAT / EVENEMANG 2026

Tapahtumakalenteria päivitetään pitkin vuotta. Jäsenet löytävät kattavammat tapahtumatiedot SuomiSportista. Tule mukaan! / 


Evenemangskalender uppdateras längs året. Medlemmar kan hitta mer omfattande information om evenemang på SuomiSport. Kom med!

BSS TAPAHTUMIA

BSS rf tilinumerot / kontonummer:


FI19 4050 1940 0044 34 HELSFIHH
Tälle tilille maksetaan



jäsenmaksut, katsastusmaksut ja satamamaksut
liput, viirit, tarrat, yms

Osio piilossa jos ei julkaistavaa

Osio piilossa jos ei julkaistavaa

Sääennuste Killingholmenin läheisyydessä

Voit tutkia lähipäivien sääennustetta Onaksen ympäristössä alla olevasta Windy ennusteesta

bottom of page