top of page
sailing-boat-1593613_1280.jpg

Jäät ja lumi lähtivät harvinaisen aikaisin tänä vuonna. Huhtikuu oli kuitenkin aika kylmä ja vain harva uskaltautui vesille. Toukokuu lämpenevissä päivissä on kuitenkin mukava aloittaa veneilykausi. Seurallamme on tulevan kauden aikana useita kilpailuja järjestettävänä, toivottavasti mahdollisimman mono osallistuu joko radalla tai talkooporukoissa. Muutakin tapahtumaa on, joten seuraa SuomiSportia, tapahtumakalenteria ja sähköpostia niin pysyt ajan tasalla.

Toivotan kaikille loistavaa veneilykautta


Isen och snön försvann ovanligt tidigt i år. April var dock ganska kall och det var bara ett fåtal som vågade sig ut på vattnet. Under majs allt varmare dagar är det däremot härligt att inleda båtsäsongen.

Vår förening arrangerar flera tävlingar under den kommande säsongen, och vi hoppas att så många som möjligt deltar – antingen ute på banan eller som en del av våra talkogrupper. Det händer även mycket annat, så håll koll på SuomiSport, evenemangskalendern och din e-post för att hålla dig uppdaterad

Jag önskar alla en ljuvlig båtsäsong

Kommodorin tervehdys Toukokuu 2026

BORGÅ SEGELSÄLLSKAP

ELÄVÄÄ PURJEHDUSPERINNETTÄ
VUODESTA 1906

Audience and Lecturer

Kugghamn vartiointivuorojen varauskalenteri on avattu

Vuonna 2024 kaikille venepaikan haltijoille koituu noin kaksi vartiovuoroa kauden aikana. Varaa vartiointivuoro heti, niin ehdit poimia parhaiten sinulle sopivat vuorot. Sivulle vaaditaan sama salasana kuin JÄSENSIVUT sivulle (Tarvittaessa saat salasanan satamakapteenilta).

KILPAPURJEHDUS

Kilpapurjehdus on BSS-seuratoiminnan ytimessä. Kilpapurjehduksen skaala vaihtelee leppoisista viikkokilpailuista maan purjehduseliittiin.

SAILING CENTER



Sailing Center tuo H-veneet helposti koko jäsenistön käyttöön – ilman sitoutumista koko kaudeksi.


Kokeneet purjehtijat voivat varata H-veneen käyttöönsä yhdeksi päiväksi kerrallaan. Veneiden varaus tehdään Suomisportin kautta ja maksu hoituu heti varausta tehdessä. Tällä sivulla alempana linkit varauksiin.


Opetteleville purjehtijoille järjestetään ohjattuja purjehduksia. Nämä ohjatut purjehdukset löytyvät jäsenten Suomisport-kalenterista ja siellä voit varata paikkasi ja maksaa osallistumismaksun. HUOM! 2026 ohjattuja vuoroja ei vielä ole julkaistu, mutta tulossa on!


Sailing Center toiminnan maksut


  • H-veneen varaus arkisin: 20 euroa / vene / päivä

  • H-veneen varaus viikonloppuna: 50 euroa / vene / päivä

  • Osallistuminen ohjattuun purjehdukseen keskiviikkoisin: 10 euroa / osallistuja / ilta. Mukaan mahtuu 3 purjehtijaa. Ei-jäsenten tutustumiskerta 20 euroa / osallistuja.

Vain BSS-jäsenet voivat varata veneitä itsenäisesti.


Turvallisuus ja vastuu


Aina lähtiessäsi vesille, tee venelle tarkastus ja varmistu siitä, että kaikki tarvittavat varusteet löytyvät. Jos löydät puutteita tai korjaamisen tarvetta ilmoita vara-kommodorille: Thomas Held (vicekommodor@bss.fi).


Huolehdi veneestä siten, että se on käyttökunnossa myös seuraavaa käyttäjää varten. Jos kuitenkin sattuu vahinko, H-veneet ovat vakuutettuina Pohjola Vakuutuksen kaskovakuutuksella, joka kattaa myös pohjakosketukset. Vakuutuksissa on 150€ omavastuu, jonka kippari maksaa. Myös siinä tapauksessa, että vakuutus ei korvaisi koko vahinkoa, kipparin korvattava vastuu rajoittuu 150 euroon. Jos kuitenkin olet tahallisesti tai tuottamuksellisesti aiheuttanut vahingon, sitoudut korvaamaan koko vahingon.


Varaamalla veneen, sitoudut edellä mainittuihin korvausvastuisiin vahingon sattuessa sinun päällikkyyden aikana. Vahingon sattuessa, ilmoita siitä varakommodorille mahdollisia toimenpiteitä varten, sekä tee kirjallinen selvitys ja lähetä se välittömästi hänelle.


Varaa H-vene itsenäiseen purjehdukseen kaudella 2026:


>> Varaa H-vene Calidris Suomisportissa


>> Varaa H-vene Marella Suomisportissa


Huom! Marella-veneen sähkömoottori on epäkunnossa. Venettä voi käyttää, mutta toistaiseksi vain ilman moottoria.


JUNIORIT

Purjehdus on hieno urheilulaji ja harrastus. Haluamme tarjota mahdollisimman monelle lapselle ja nuorelle mahdollisuuden kokeilla purjehtimista. Monelle purjehduksesta tulee elinikäinen harrastus, osa alkaa kilpailla tosissaan.

AJANKOHTAISTA JUURI NYT

Junioreiden alkeisleirejä kesäkuussa

Purjehduksen alkeisleirit lapsille on innostava tapa kokeilla purjehdusta ja viettää kesäpäiviä meren äärellä. Ilmoittautuminen auki nyt!

Tapahtumat 2026

Kursseja, tietoiskuja ja käytännön työpajoja tarjolla pitkin kevättä.

Hallitus päivystää tiistaisin- Styrelsen dejourerar på tisdagar

BSS TAPAHTUMAT / EVENEMANG 2026

Tapahtumakalenteria päivitetään pitkin vuotta. Jäsenet löytävät kattavammat tapahtumatiedot SuomiSportista. Tule mukaan! / 


Evenemangskalender uppdateras längs året. Medlemmar kan hitta mer omfattande information om evenemang på SuomiSport. Kom med!

Osio piilossa jos ei julkaistavaa

Osio piilossa jos ei julkaistavaa

Sääennuste Killingholmenin läheisyydessä

Voit tutkia lähipäivien sääennustetta Onaksen ympäristössä alla olevasta Windy ennusteesta

bottom of page